Styl retro to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają nietypowych rozwiązań. Dominują w nim intensywne barwy, drewno, oryginalne wzory i meble na smukłych nogach. Swoim designem przypomina nieco elementy z minionej epoki połączone z nowoczesną nutą. Wnętrza w stylu retro nawiązują do lat 50., 60., i 70. XX wieku. W takich mieszkaniach panuje zwykle przytulny klimat. Sprawdź, jak możesz wznieść nieco retro klimatu do swojego wnętrza lub jak zaprojektować przestrzeń w tym stylu.
Kluczowe elementy charakteryzujące styl retro
W stylu retro najważniejszą rolę pełnią wzory – najczęściej te geometryczne lub związane z naturą. Na ścianach najczęściej dominują barwy ziemi – oliwkowy, musztardowy biele czy szarości. Na podłodze przeważa drewno lub kafle o połyskującym wykończeniu w pastelowych kolorach. Podłoga z powodzeniem może kontrastować z odcieniem ścian. Wiele zależy od metrażu i możliwości. Zarówno ściany, jak i podłoga pełnią głównie rolę tła – to meble i detale mają być najważniejszym akcentem, który łączy przestrzeń w spójną całość. Mieszkanie retro z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom nieszablonowych rozwiązań i wnętrz z duszą.
Kolorystyka i wzory dominujące w stylu retro
Urok stylu retro polega na tym, że paradoksalnie poszczególne elementy solo wydają się być staromodne. Zestawione razem tworzą spójną całość, dlatego warto zadbać o to, by każde pomieszczenie było urządzone w tym samym stylu. W kuchni świetnie sprawdzą się klasyczne, proste fronty w neutralnych odcieniach. Detale w postaci uchwytów, półek czy zawieszek stworzą wyjątkowy klimat. Modna lodówka, kuchenka gazowa, czy chromowane lub złocone akcenty z pewnością nadadzą przestrzeni szyku. Na rynku można znaleźć również przepiękne urządzenia w stylu retro – robot planetarny czy toster z pewnością będą nie tylko funkcjonalne, ale także dopełnią całą aranżację. W kuchniach dominują okrągłe kształty – wygięte krany o prostych liniach, krzesła i stoły czy wieszaki o zaokrąglonych brzegach.
Salon w stylu retro to wyjątkowa przestrzeń, w której warto postawić głównie na drewniane akcenty, motywy roślinne i kwiaty doniczkowe. W miejscu do relaksu powinien dominować brąz, zieleń, szarość, odcienie musztardowe, a także klasyczna biel i czerwień. Wybór zależy od tego czy zależy Ci na delikatnym, minimalistycznym wnętrzu czy preferujesz nieco bardziej wyraziste przestrzenie. W salonie powinna pojawić się pikowana kanapa na drewnianych nóżkach lub stylowe, tapicerowane fotele z podłokietnikami. Jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni wybierz narożnik w odpowiednim kolorze, a całą aranżację dopełnij tekstyliami. Dzięki temu podkręcisz styl retro - salon z powodzeniem pomieści wszystkich gości! Na większych metrażach pięknie będą się prezentować się przeszkolone kredensy czy witryny, w których możesz wyeksponować ulubione książki, planszówki czy inne kolekcjonerskie przedmioty. Dekoracyjnego charakteru nada również pleciony dywan w geometryczne wzory. W mniejszych pomieszczeniach zrezygnuj z dużej ilości detali. Ulubione zdjęcia w ramkach i drewniane akcenty z pewnością wystarczą. Ciekawym pomysłem będzie stylowa rozeta sufitowa, która pomoże wyeksponować retro lampę.
W łazience nawet tej małej również możesz wprowadzić styl retro! Wnętrza są estetyczne, minimalistyczne, a jednocześnie bogate w detale. W dużych pomieszczeniach możesz pokusić się o wolnostojącą wannę na solidnych, chromowanych nogach. W mniejszych wystarczy prysznic w stylu walk-in. Klimatu retro nadadzą dodatki – uchwyty, wieszaki, ramy do lustra czy szafki. Całą aranżację dopełni stylowa szafka. Jeżeli masz ochotę na wzorzysty akcent to warto wykorzystać go na kaflach na ścianie (na przykład pod prysznicem) lub na podłodze. Styl retro w mieszkaniu warto wprowadzić również do swojej sypialni! W pomieszczeniu powinno znaleźć się wygodne łóżko z wezgłowiem obitym jednolitym materiałem. Lampki nocne pomogą zachować retro klimat. Taki pokój w stylu retro warto uzupełnić klimatyczną toaletką lub szafą, w której wygodnie pomieścisz wszystkie ubrania i akcesoria. Nie zapomnij również o odpowiednim oświetleniu. Dzięki temu każdy wieczór będzie przyjemniejszy!
Sztukateria i elementy dekoracyjne w stylu retro
W każdym retro pomieszczeniu muszą znaleźć się dodatki i elementy dekoracyjne, które tworzą cały klimat. Do tego stylu świetnie pasują aksamitne, welurowe, pluszowe tkaniny, a także len czy bawełna. Minimalistyczne ściany dają duże możliwości dekorowania, z kolei ciekawe printy na tapetach zastąpią dodatki – ozdobne narożniki na ścianę w zestawieniu z listwami ściennymi będą prezentować się wyjątkowo estetycznie.
Doskonałym uzupełnieniem stylu retro są panele ścienne i sztukaterie. Wiele z nich można pomalować na wybrany kolor. Ciekawy efekt tworzą zamontowane do połowy ściany panele 3D. Ich montaż jest bardzo prosty, a dekoracja nadaje przestrzeni większej głębi. Takie elementy wykończenia, jak sztukaterie pozwalają stworzyć piękne detale na suficie lub przy podłodze. Doskonale zastępują klasyczne listwy plastikowe w kolorze zbliżonym do paneli. Te zamontowane pod sufitem ułatwiają malowanie, dzięki czemu nie trzeba robić pasków odcinających. Na ścianach, na przykład za kanapą możesz zamontować listwy ozdobne na ścianę o niewielkiej szerokości. Dzięki temu powstanie stylowa dekoracja 3D, która dopełni całą aranżację. Warto wiedzieć, że sztukateria pasuje również do wielu innych stylów – glamour, vintage czy nowoczesnego. Dzięki temu możesz zmienić aranżację, kiedy uznasz, że obecny design pomieszczenia przestał pasować do Twoich preferencji. Ozdobne listwy przysufitowe czy sufitowe z pewnością zachwycą każdego, kto docenia nieszablonowe, a jednocześnie praktyczne rozwiązania. Wybierz styl retro – mieszkanie będzie nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i praktyczne!
Mieszkanie w stylu retro to propozycja dla każdego, kto kocha meble i dodatki z duszą w nieco staromodnym klimacie. Jeżeli chcesz wprowadzić do przestrzeni unikalną aranżację to warto zastanowić się nad stylem retro, szczególnie jeżeli lubisz kolory ziemi i bujną roślinność. Zadbaj o detale i stwórz idealne miejsce, do którego będziesz chętnie wracać!
Zachęcamy do przeczytania również: