Decordom
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Na etapie projektowania mieszkania przyszłych lokatorów czeka wybranie stylu, w jakim będzie urządzone miejsce. Coraz częściej pojawia się eklektyzm, który często kojarzy się z dużą ilością różnych dekoracji, które niekoniecznie do siebie pasują. Podpowiadamy, jak wykorzystać eklektyczny styl w mieszkaniu i nowoczesnej aranżacji wnętrz. Sprawdź, co warto łączyć ze sobą, by stworzyć miejsce pełne niepowtarzalnego uroku.

Styl eklektyczny - co to znaczy?

Eklektyzm to określenie pochodzące z języka greckiego i oznacza “wybierający”. Styl w architekturze rozwinął się na przełomie XIX i XX wiek. Polega na łączeniu ze sobą różnych detali i elementów, które są ze sobą niespójne i często kontrastujące. Obecnie eklektyczny styl to połączenie różnych elementów, stylów i epok w celu stworzenia unikalnej, spersonalizowanej przestrzeni. By aranżacja była spójna, warto wybrać jakiś motyw przewodni, na którym oprzesz całą aranżację.

Aranżacja wnętrz w stylu eklektycznym

Aranżacja wnętrz w stylu eklektycznym to sztuka łączenia pozornie niezwiązanych ze sobą elementów w spójną i harmonijną całość. Najczęściej opiera się na klasyce, przeplatanej z nutą nowoczesności. Wnętrza są minimalistyczne, a meble nawiązują do dawnych epok, najczęściej baroku czy romantyzmu. Duże znaczenie ma połączenie różnego rodzaju materiałów i wzorów. Miękki koc, może mieć wzór staromodnej karty, a na ścianie, zamiast obrazków może zawisnąć kwiecista tkanina. Eklektyzm wnętrza lubi kontrasty, skrajne zestawienia i odważne rozwiązania, ale nie znosi skrajności. Nietypowe połączenia muszą być estetyczne i harmonijne, a nie przesycone. Taki efekt można osiągnąć, chociażby manewrując kolorystyką pomieszczeń, mebli i dodatków. Nie ma jednej konkretnej palety barw. Można postawić na pastelowe, rozbielone odcienie albo zdecydować się na kontrastujące rozwiązania. Wiele zależy od preferencji właścicieli i inspiracji, które czerpią.

Kto zakocha się w stylu eklektycznym?

Dom w stylu eklektycznym ma wielu zwolenników, ale nie przypadnie do gustu każdemu. W takich wnętrzach z pewnością odnajdą się osoby, które lubią eksperymentować, bawić się dodatkami i nie lubią monotonii. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią się otaczać wieloma przedmiotami, mają zdolność do szukania ciekawych dodatków z drugiej ręki i chętnie angażują je w domu. Mieszkanie w stylu eklektycznym pokochają ci, którzy lubią zmiany, nie boją się nowości i nie lubią schematów. Kluczem do osiągnięcia harmonii jest wyczucie. Nic nie stoi na przeszkodzie byś nowoczesną kanapę, ustawił na tle ceglanej ściany, a na drewnianym regale obok wielką ceramiczną wazę. Ważne, by robić to z rozwagą i ocenić, czy całość do siebie pasuje.

Kluczowe elementy i dodatki charakterystyczne dla eklektyzmu

  • Mieszanie stylów z różnych epok

Eklektyczny wystrój wnętrz opiera się na łączeniu różnych stylów, jak nowoczesny, industrialny, vintage czy klasyczny. Dzięki dowolności w wyborze wzorów i kolorów, które na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie, stworzysz unikalny charakter pomieszczenia. Ważne, by nie bać się zmian, jeżeli coś nie pasuje do salonu, sprawdź, czy nie wkomponuje się w aranżację w przedpokoju lub łazienki. 

  • Różnorodność materiałów

Eklektyzm to także gra teksturami i materiałami. Drewno, metal, szkło i tkaniny o różnych fakturach współgrają ze sobą, tworząc ciekawą, dynamiczną przestrzeń. Styl glamour z powodzeniem można pomieszać z industrialnym. Elegancka tapeta połączona z cegłą i metalami? Dlaczego nie! Błyszczące elementy pięknie prezentują się z satynowymi czy głębokim matem. Takie kontrasty kocha eklektyzm! Zawsze sprawdzonym połączeniem jest cegła i drewno. Surowość i chłód łączą się z ciepłem i naturalnym wykończeniem. Taki duet świetnie pasuje na ściany, podłogi czy jako dodatki. Z powodzeniem możesz wykorzystać panel ścienny czy lamele jako elementy wykończenia. Tak urządzone eklektyczny salon czy sypialnia będą idealnym miejscem do relaksu.

  • Dodatki i tekstylia

Styl eklektyczny wnętrza kocha dodatki! Nie rezygnuj z półek zawieszonych na ścianach czy regałów. Możesz miksować drewno z metalowymi konstrukcjami lub surowe, proste, stalowe meble z ciepłymi dodatkami. Wnętrza eklektyczne często zdobią różnorodne dzieła sztuki, rzeźby czy plakaty. To doskonały sposób na spersonalizowanie przestrzeni i wyrażenie siebie. Warto podkreślić przestrzeń odpowiednim oświetleniem - lampy wiszące i stojące z pewnością będą lepszą alternatywą dla kinkietów. Ciepła przestrzeni nadadzą dywany, koce, poduszki i duża ilość roślin.

  • Oświetlenie

Eklektyzm kocha oświetlenie sufitowe - wszelkie lampy wiszące, utrzymane w surowym stylu połączone z ciepłymi, loftowymi żarówkami to strzał w dziesiątkę. Dobrze prezentują się również lampy z plecionymi kloszami w stylu boho. Fani stylu glamour mogą pokusić się o zdobiony, elegancki żyrandol. Dobrym pomysłem są również lampy stojące o dużych kloszach i smukłych nogach. Warto postawić na ciepłe światło, które po zapaleniu dopełnia charakter miejsca.

  • Personalizowane detale

Przedmioty kolekcjonerskie, osobiste pamiątki rodzinne czy z podróży nadają wnętrzu eklektycznemu charakteru i pozwalają je spersonalizować. Nie bój się wieszania zdjęć w ramkach o różnej wielkości czy kolorach. Możesz w nich również umieścić bilety, pocztówki czy inne ważne elementy. Świetnie prezentują się w korytarzu, doskonale podkreślą salon w stylu eklektycznym.

  • Elementy wykończenia

Warto pamiętać, by zadbać również o elementy wykończenia. Łączenia przy suficie doskonale zakryją dedykowane listwy na ścianę. Po zamontowaniu pięknie się prezentują i nadają pomieszczeniu nieco elegancji. Z kolei listwa przypodłogowa pozwala sprytnie ukryć przerwy dylatacyjne i stanowią doskonałą alternatywę dla popularnych plastikowych modeli. Dostępne w naszym sklepie produkty są trwałe i nie chłoną wilgoci. W razie zabrudzenia z łatwością ją wyczyścisz. Jeżeli chcesz zamocować zasłony to potrzebne będą maskownice karnisza. Są proste w montażu, a dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu można zamontować również oświetlenie LED. Listwy są lekkie, mocne, gładkie i nie pęcznieją pod działaniem wilgoci. Dzięki zasłonom przestrzeń staje się przytulna i bardziej intymna, a zamaskowany karnisz nie zaburza aranżacji.

Styl eklektyczny to sztuka łączenia różnorodnych elementów w spójną całość. Warto szukać inspiracji i bawić się aranżacji. Jeżeli lubisz przytulne miejsca, w których dużo się dzieje to z pewnością odnajdziesz się doskonale w eklektycznym wnętrzu! Pozwól swojej kreatywności swobodnie popłynąć i stwórz miejsce, które będzie odzwierciedleniem Twojego charakteru i dynamicznego stylu życia.

Dowiedz się więcej:

Minimalizm w aranżacji wnętrz

Minimalizm w aranżacji wnętrz

Jak wykorzystać lamele w aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystać lamele w aranżacji wnętrz?

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl